A sofőrök a fuvarozó céggel való találkozás során különböző kérdéseket tesznek fel. Ez nem csak azt mutatja meg, hogy mennyire érdekli az álláslehetőség, hanem segít megbizonyosodni arról, hogy a leendő munka tényleg neki való-e. Az alábbiakban összeszedtünk 20 kérdést, amit a legtöbb gépkocsivezető feltesz az interjú során.
1. Milyen váltási rendszerben lehet dolgozni?
Mennyi időt kell az úton tölteni és a kint tartózkodást követően mennyi időt tölthet otthon. Legújabban egyre több cég vezeti be nemzetközi fuvarozás esetén a 2 hét munka / 1 hét otthon töltött időt, hogy a sofőrök minél gyakrabban láthassák családjukat. Kinti telephelyre utazást repülővel, kisbusszal, saját autóval? Fizetett?
2. Melyek a fő útvonalak/fuvarok?
A legtöbb cég bizonyos régiókra és útvonalakra specializálódnak. Import-export, körfuvarok, hosszú spanyol fuvar…
3. Melyek a bér és béren kívüli juttatások?
Mennyi az alapbér, a belföldi/nemzetközi adómentes napidíj összege (pl. jár-e a külföldi kisbuszos ki és hazautakra), üzemanyagmegtakarítás (mi alapján?). Van-e extra egészségbiztosítás, vagy munkaképtelenségre járó biztosítás, felelősségbiztosítás stb. Lényeges szempont, hogy az ajánlott váltási rendszer alapján mennyi pénzt visz haza és ezért mennyit kell dolgoznia.
4. Milyen szerelvénnyel kell dolgozni?
Minden gépkocsivezetőnek van kedvenc márkája, típusa mind vontatóra, mind pótkocsira vonatkozóan. Gyakran merül fel kérdésként a vontató kényelmi felszereltsége, van-e benne hűtő, állóklíma, mekkora a fülke mérete?
5. Mi a kommunikáció menete?
E kérdés által tudják meg a gépkocsivezetők, hogy egy vezénylővel kell-e csak kommunikálni a munka során, vagy pl. külön kell kapcsolatot tartani a speditőrrel, irányítóval, raktárral, ügyfélszolgálattal az egyes kérdésekben. Telefonon vagy fedélzeti rendszeren történik-e a kommunikáció és fontos, hogy milyen nyelven.
6. Mennyire könnyen érhető el az iroda probléma esetén?
Ideális esetben valakinek folyamatosan elérhetőnek kell lennie, aki képes segíteni a gépkocsivezetőknek telefonon, vagy személyesen a telephelyen.
7. Mi a cégszabályzat, ha a sofőr feleségét, gyermekét, vagy éppen a kutyáját vinné el egy fuvarra?
Előfordul, hogy szeretnék a feleséget/barátnőt magukkal vinni egy-egy fuvarra, hogy több időt tudjanak együtt tölteni, vagy éppen az iskolai szünidők alatt mutatná meg gyermekének a világot. (Gyermekkorom nagy élményei voltak, amikor édesapám a szünidők alatt magával vitt fuvarokra Európa szerte. Soha nem fogom elfelejteni és ráadásul jó lehetőség a családtól távol töltött időt így módon egy kicsit kompenzálni.)
8. Milyen szabály vonatkozik a tankolásra, parkolókra?
Minden cég különböző módon kezeli a tankolás szabályait. Vannak olyan cégek, akik egy, vagy több tankolókártyát adnak, van ahol bizonyos helyeken lehet csak tankolni, de van ahol a sofőr is megválaszthatja a kutakat.
A fizetős parkolókat készpénzben kell-e fizetni, vagy kártyával? Ha készpénz, akkor a parkolás és egyéb költségek fedezésére van-e ellátmány, vagy utólagos elszámolás van és előre kell finanszírozni?
9. Hogyan kezel a cég egy esetleges károkozást?
Van-e megfelelő biztosítás az eszközökre? Van-e kötve biztosítás a gépkocsivezetőkre, ami egy kár esetén kifizetné az önrészt a gépkocsivezető helyett? Mi a felelősségvállalás határa?
10. Mennyi az átlagos heti/havi km futás és a rakodások száma?
Vannak olyan cégek, ahol hosszú fuvarok, kevés rakodás a jellemző. Van ahol fordítva van, illetve ahol a gépkocsivezetőnek rakodnia is kell. Amennyiben rakodni is kell, kézi békával, vagy elektromos békával? Érdemes korán elárulni a gépkocsivezetőnek a meglepetések elkerülése miatt.
11. Amennyiben a gépkocsivezetőnek kell rakodnia, mennyi extra pénz jár érte?
Amennyiben van kézi rakodás, abban az esetben milyen módon van kifizetve? Órabérben, fix díjban, súly alapján stb.?
12. Milyen képzéseket biztosít a cég?
Mik ezek a képzések, mennyi ideig tartanak? Pl. GKI hosszabbítás, ADR, betanítás új szerelvény típusra, üzemanyagtakarékos vezetési tréning stb.
13. Van-e előrelépési lehetőség?
Ezt érdemes tudatni a jelöltel, ha a jövőben szívesen dolgozna pl. gépkocsivezető trénerként, vagy vezénylőként az irodában…
14. Mérik-e a gépkocsivezetők teljesítményét?
Cégeknek vannak bizonyos normái, amelyek alapján mérik a sofőrök teljesítményét. Ez lehet fogyasztás, vezetési technika, időben érkezés a rakodóhelyekre stb. Illetve jár-e bónusz a jó teljesítő kollégáknak?
15. Milyen gyakran vannak a szerelvények karbantartva/lecserélve?
Ez egy fontos szempont a gépkocsivezetőknek, mert nincs annál rosszabb, ha egy öreg, szakadt autóval kell szenvednie az utakon nap mint nap.
16. Milyen felszereléseket biztosít a cég?
Adnak-e céges telefont (internet hozzáférés), munkaruhát, munkavédelmi cipőt, sisakot…
17. Milyen a telephely felszereltsége?
Előfordul, hogy akár hosszabb időt kell eltölteniük a cég telephelyén, pl. 45 órás pihenőt, vagy csak fél napot fuvarra várva. Éppen ezért fontos kérdés, hogy van-e a gépkocsivezetők kényelmét biztosító felszereltség. Pl. Mosógép, sofőr pihenő, ágy, konyha…
18. Van-e betanulási időszak?
Sok cég segít az új gépkocsivezetőket betanítani a folyamatokról, új szerelvényekről, fedélzeti kommunikációs eszköz használatáról stb. Fontos kérdés, hogy amennyiben van betanulási időszak (pl. 1 hónap négykezezés egy tapasztalt mentor sofőrrel), abban az esetben erre az időszakra milyen bért jár.
19. 45 órás pihenőket hol kell kivenni?
A cégeknek lépést kell tartaniuk a bürokráciával, szabályozásokkal, így cége válogatja, hogy többek között a 45 órás pihenőhöz kötött szabályoknak hogyan tesz eleget. Vannak cégek, akik a szabályozott országokban hotelbe küldik a gépkocsivezetőket, vannak akik más országba irányítják őket, illetve olyanok, akik biztosítják a sofőröknek a 45 órás pihenő kivételét az otthon melegében.
20. Milyen a szervízháttér?
Van-e szerződött szervízpartner Európai lefedettséggel ( 24/7 road assistance), vagy a karbantartás/javítás a telephelyen lévő szervízben történik, vagy a helyi márkaszervízben…