Az előző hetekben olyan területekkel és problémákkal foglalkoztunk, melyek a fuvarozó ügyfeleinkkel való egyeztetés alapján a legtöbb gondot okozzák a toborzás során. Ma további témákkal folytajtjuk sorozatunkat. Ha kihagytad az előző heti, vagy akár mindkét részt itt megtalálhatod őket: Sofőr toborzás – Mit NE tegyél (1. rész), Sofőr toborzás – Mit NE tegyél (2. rész).
Nem kérni ajánlást, vagy túl korán kérni
Az egyik legjobb és legelérhetőbb forrás új lehetséges gépkocsivezetők felkutatására… a többi sofőr. Egy elégedett sofőr a flottádban nagyszerű forrása lehet az ajánlásoknak. A toborzóknak azonban óvatosnak kell lenniük, nehogy túl korán kérjenek ajánlásokat, amikor a kapcsolat még nem áll szilárd talajon.
A bizalom akkor tud kialakulni, amikor a gépkocsivezető érezi, hogy az aggályait, problémát meghallgatjuk és megpróbáljuk orvosolni. Ha a toborzók még azelőtt kérik az ajánlásokat, hogy a sofőrről megfelelően gondoskodtak volna, a sofőr kihasználva és elhanyagolva érezheti magát. Az ajánlásokat nem szabad erőltetni, inkább természetesen, a beszélgetések során kell szóba hozni. Talán egy olyan időpontban, amikor a jelölt kifejezi elégedettségét a céggel kapcsolatban.
Másfelől az is probléma, ha a cég egyáltalán nem kér ajánlást. Ha egy sofőr igényeit kielégítették, az aggodalmait azonosították, akkor többségük örömmel ajánl reménybeli sofőröket a toborzónak. Nem kihasználni ezt a lehetőséget, nagy hiba.
Az ajánlások mennyisége és minősége teljes mértékben azon múlik, hogy hogyan és mikor hozta szóba a toborzó a témát. Elegendő idővel és rutinnal ki lehet tapasztalni, hogy mikor és hogyan kezdeményezzenek egy ilyen beszélgetést, de az ajánlás bizonyítottan sikeres technika.
Rosszul priorizálni a tapasztaltabb és elkötelezettebb jelölteket
Minden leendő gépkocsivezető más. Így mindenkit egy kicsit másként is kell kezelni. Ami az egyik sofőrnél működik, talán a másiknál már nem fog. Fontos, hogy minden jelentkezőt igazságosan kell kezelni, azonban fontos, hogy minden sofőr képesítése és motiváltsága is fel legyen mérve.
Mindig, amikor a toborzó egy jelölttel felveszi a kapcsolatot fontos, hogy a beszélgetések, benyomások alapján elemezze a jelöltet. Priorizálni kell, hogy ki az, aki megfelel az elvárásoknak, és valódi érdeklődést mutat és ki az, aki kevésbé. Úgy végigmenni a jelöltek listáján, hogy ezt nem veszi számításba azzal értékes időt veszteget el.
Hibásan azt feltételezni, hogy az érdeklődő sofőrök majd jelentkeznek
Könnyű azt feltételezni, hogy az a sofőr, aki valóban érdeklődik a munka iránt majd magától fog jelentkezni további információért a folyamat során. Azonban, amikor egy sofőr aktívan keres magának új állást több helyről is elárasztják információval.
A legtöbb, ha nem az összes, több céget is meghallgat, hogy össze tudja mérni a lehetőségeket. Tekintettel az eltérő váltási rendszerekre, bérekre és járműparkra a sofőrnek nehezére eshet minden részletre emlékeznie, amit a cégek kínálnak. Ezért a toborzó feladata az, hogy kövesse a jelölteket és ne feltételezze, hogy majd a sofőr fog jelentkezni, ha több információra van szüksége. Minden új jelölt megérdemli az időt és a figyelmet.
A figyelem és a folyamatos kommunikáció az, ami a hatalmas különbséget jelenti. Ahogyan azt Grant Cardone, egy amerikai értékesítő guru kiemelte, “az értékesítők 48%-a nem próbálja meg újra felkeresni a potenciális vevőt. 25% két kísérletet tesz, majd feladja. Az értékesítők 12%-a háromszor próbálja meg. Az eladások 2%-a az első kapcsolatfelvételkor történik meg. Az eladások 3%-a két kapcsolatfelvétel után. Az eladások 5%-a a harmadik után. Az eladások 10%-a a negyedik kapcsolatfelvétel után történik meg. 80%-a az eladásoknak pedig az ötödik és a tizenkettedik kontakt között.”
Ezek az adatok nagyon jól illusztálják, hogy mennyire létfontosságú a toborzás egészére nézve a kapcsolat fenntartása és a folyamatos nyomon követés. Ha a toborzók nem szánják rá az időt és energiát, akkor kicsi rá az esély, hogy majd a sofőr fogja.
A nyomon követés és a régi jelöltek gondozásának hiánya
Hasonlóan a fenti feltételezéshez, hogy majd a sofőr magától fog visszahívni, a régi jelöltek utánkövetése is gyakori hiba. A fluktuáció az iparágunkban csillagászati méreteket ölt. Mértéke kiemelkedik a többi területhez képest.
A sofőrök ismertek arról, hogy gyakran váltanak céget. Akár a szabadidővel, fizetéssel vagy bármilyen más dologgal elégedetlen, az a sofőr, aki a toborzót visszautasította egy másik cég miatt, talán nem is lesz olyan sokáig elérhetetlen.
Ebből kifolyólag a régi jelöltek nem felejtődhetnek el. Folyamatosan kapcsolatban maradni a reménybeli sofőrrel nyitva hagyja a lehetőséget a céged számára. Amikor pedig eljön az idő, hogy új munkahely után néz, te előnyt fog élvezni az extra erőfeszítésekért.
Nézz vissza sofőr toborzás tanulságaiért: Mit NE csinálj jövő heti részéért.
Az elmúlt három hétben olyan tanácsokat osztottunk meg, amit a csapatunk közel 10 éves sofőr toborzásban szerzett tapasztalata, valamint több fuvarozó ügyfelünk visszajelzése ihletett. Bízom benne, hogy az információk ezidáig hasznosak voltak. Ne felejts el feliratkozni a hírlevelünkre a legújabb cikkekért, beleértve a jövő heti, utolsó részért a Sofőr toborzás: Mit NE csinálj sorozatból.