Olvasási idő: 2 perc
Több, mint 10 éve foglalkozom gépkocsivezetők toborzásával. Több száz fuvarozó céggel és több ezer álláskeresővel beszéltem személyesen és telefonon az évek alatt annak érdekében, hogy a mindenkori élethelyzetükhöz legjobban passzoló megoldást kínáljuk számukra, ezzel win-win szituációt létrehozva mindkét félnek. Már a kezdetekkor is problémás volt az elvárt igényeknek megfelelő gépkocsivezetőt megtalálni, de az idővel egyre mélyülő munkaerő-hiány miatt ez manapság extrém kihívást okoz a legtöbb fuvarozó vállalkozásnak.
Hogy mit tanultam a fuvarozóktól és a sofőröktől és mivel szembesültem az évek alatt? Íme, a valóság.
Átlagosan az állásajánlat után érdeklődők csak mintegy 1-3%-át veszik fel a meghirdetett álláshelyekre. Az „érdeklődő” olyan potenciális jelentkező, aki vagy felkeresi a megadott elérhetőséget, vagy megadja a sajátját, hogy keressék ebben az ügyben.
A fuvarozóknak átlagosan 33-100 potenciális jelentkezőt kell gyűjtenie ahhoz, hogy betöltse a meghirdetett pozíciót.
Továbbá az iparági kutatások azt mutatják, hogy a legtöbb felvételiztető személy 15-30 percet töltött egy jelentkezővel, ez 100 jelentkezőre nézve 25-50 órát jelent! Ezt az időt főleg a pozíció részletes ismertetésével és a pozícióval kapcsolatos kérdésekre való válaszadással tölti.
Mivel az érdeklődők mindössze 1-3%-át veszik fel a cégek, átlagosan az érdeklődőkre fordított idő 97-99%-át a “nem felvettekre” fordítják!
Az érdeklődők közül is viszont, átlagosan csak 50% fogja befejezni a jelentkezési folyamatot.
Ez a szám akár 80%-os is lehet a prémium sofőr pozícióknál és 25% is a kevésbé kedvelt sofőr munkáknál.
A érdeklődök kb. 50%-a lemorzsolódik a jelentkezés befejezése előtt a nem megfelelő képzettség vagy az elköteleződés hiánya miatt.
A befejezett jelentkezések csak 20-24%-a megy át az előzetes szűrőn, ami után kerül leegyeztetésre a személyes találkozó.
Az állásra jelentkezők 20-24%-ánál, akik az előzetes szűrőn átmennek, a legtöbb felvételiztető munkatárs körülbelül 10,5 órát tölt el a háttér-ellenőrzésre, az interjúkra és az adminisztrációra.
Ennek költsége 2.000 – 4.000 Ft óránként, amit a kolléga adminisztratív munkával tölt, ami megegyezik 21.000 – 42.000 Ft-al gépkocsivezetőnként, hogy minden egyes sofőr jelentkezést “feldolgozzon” a érdeklődői szakaszban felmerült feldolgozási költségek mellett.
Így átlagosan 130-176 munkaórára van szükség ahhoz, hogy 100 érdeklődő feldolgozásával betöltésre kerüljön az a 1-3 nyitott sofőr pozíció. Ezért összességében elmondható, hogy a gépkocsivezetők felvételével foglalkozó munkatárs szenioritásától függően a cégek 260.000 – 704.000 Ft-ot költenek 1-3 gépkocsivezető felvételére.
Meglepő módon, bár a toborzási kiadások egyik legjelentősebb részét teszik ki, a legtöbb vállakozás nem követi figyelemmel a „nem felvettekre” fordított költségeket a sofőr felvételi költségek kiszámításakor.