Az elmúlt három héten olyan területeket próbáltunk lefedni, amelyek a toborzóknak folyamatos problémát jelentenek. Ezeket az információkat hosszú évek alatt gyűjtöttük össze, számtalan fuvarozó partnerünkkel való együttműködés során.
Ma befejezzük a négyrészes mit NE tegyél sorozatunkat a legutolsó bejegyzéssel.
Sofőr toborzás: Mit NE tegyél (1. rész)
Sofőr toborzás: Mit NE tegyél (2. rész)
Sofőr toborzás: Mit NE tegyél (3. rész)
A kitartás hiánya és bevett rutin követése
Új jelöltek felkutatása során fontos a kitartás. Becslések szerint az állásra jelentkezők 30-45%-a elérhetetlen vagy nem reagál 90 napot után. Azoknál, akik csak néhányszor próbálkoznak kapcsolatba lépni a jelentkezőkkel ezek a számok még nagyobbak.
A mai világban a gépkocsivezetők számtalan lehetőség közül választhatnak. Szükségszerű tehát a jelöltet többször is felkeresni és gyorsan lépni miután megszereztük a reménybeli sofőr elérhetőségi adatait.
A Heinz marketing osztálya szerint egy új jelölt nyomon követésének a legjobb módszere 13 érintkezési pontot foglal magába, 4 különböző csatornán keresztül a 11 munkanapos folyamat során. Nemcsak az fontos, hogy mielőbb elérd a jelölteket, hanem, hogy különböző csatornákon keresztül tedd ezt.
Kutatások szerint minél több csatornát használnak a toborzási folyamat során, annál gyorsabban válik a jelölt elkötelezetté a cég felé. A kapcsolatfelvételi pont egy csatornára szűkítése és ezáltal potenciális sofőrök elérésének elmulasztása a biztos recept a bukáshoz.
Például a Facebook egy nagyszerű eszköz a toborzók számára a leendő sofőrök megtalálásához, de nem szabad, hogy ez legyen az egyetlen felület a kapcsolatfelvételhez. Weboldalak, LinkedIn és egyéb online felületek is hatékony módszerek lehetnek. Többféle csatorna együttes alkalmazása vagy kombinálása adják a legjobb esélyt a sikerre.
Figyelmen kívül hagyni az új jelöltek forrását
Ha van egy pontos képed arról, mi is működik számodra, akkor a kezedben tudod tartani a toborzási folyamatot. Látni azt, hogy honnan jönnek a jelöltjeid és azt, hogy mely források kovertálnak a legmagasabb arányban, segíthetnek a fókuszálásban és az időbeosztásban.
A különböző források nyomon követése segít, hogy meglásd a trendeket és lekövesd, mely forrás teljesített a legjobban az adott időszakban. A legfontosabb előnye a jelentkezések forrásának követésének, hogy segít abban, hogy mely forrás eredményezi a legnagyobb megtérülést.
Ez a nyomon követés segít a toborzónak priorizálni a jelölteket, növeli az esélyt a sikerre és nem engedi elvesztegetni az értékes időt egy alacsonyabb potenciálú jelöltre.
A toborzók azt gondolják, gyakorlat teszi a mestert
Mind hallottuk már a régi mondást „Gyakorlat teszi a mestert”. Annak ellenére, hogy jól ismert és jól hangzó kijelentés, annyira mégsem helytálló. Ha valamit ismétlődően csinálsz nem jelenti szükségszerűen azt, hogy javulsz is abban a cselekvésben. Sajnos a sofőröket toborzók néha beleesnek abba a hibába, hogy így gondolkodnak.
Nem számít, hogy a toborzó milyen régóta végzi a munkáját, mindig arra kell törekednie, hogy tanuljon és jobbá váljon. Ha a toborzó mindig arra koncentrál, amit már tud, akkor valószínűleg sosem válik jobbá.
Ha hajlandó új technikákat tanulni és gyakorolni azokat, amik a fejlődésére koncentrálnak különös tekintettel a gyenge területeire, akkor jobban felkészült lesz az előtte álló munkára.
Alacsony elkötelezettségű sofőrt felvenni
Az utolsó hiba, amivel foglalkozni fogunk az a reménybeli sofőr elkötelezetten tartása közvetlenül a munkábaállás előtt. Az iparági átlag szerint 15-20%-a sofőröknek nem jelenik meg a leegyeztetett eligazításon. Ennek nagyban az az oka, hogy nem sikerül elkötelezni őket eléggé.
Minél inkább elkötelezett egy sofőr a céggel szemben annál kisebb rá az esély, hogy új munkalehetőség után néz. A folyamatos kapcsolattartás egy egyszerű megoldás lehet a cégek részéről, hogy a jelölt aktívan elkötelezett maradjon a toborzási és betanítási folyamat során.
Különböző csatornák alkalmazása, mint a telefonhívás, sms és e-mail segíthet ezt elérni. Továbbá, automatikusan kiküldött e-mailekkel is lehet tájékoztatni a sofőrt a szükséges információkról és teendőkről, amik segíthetnek neki előkészülni a felvételi folyamatra.
A gyakori hibák elkerülése a sofőr toborzás folyamán sikerekhez vezet
A négyrészes sorozatunk során számos dolgot lefedtünk, amit érdemes elkerülni a toborzás során. Ezen toborzási folyamatok rendszeres alkalmazása és a gyakori hibák elkerülése a legjobb esélyeket fogja megadni a cégednek, hogy megtalálja a megfelelő gépkocsivezetőket.